Antep Fıstığında Sun Shield

Home / Antep Fıstığında Sun Shield

Antep Fıstığında Güneş Yanıklığı ve Sun Shield Uygulaması
Özellikle öğleden sonraki en sıcak saatler olmak üzere günün büyük bölümünde, antep fıstığı meyvesinin direk güneş ışığı alan bölümlerinde, yüksek sıcaklıktan dolayı güneş yanıklığı oluşur. Sıcaklığın 35°C’leri aştığı durumlarda meyvede ciddi güneş yanıklığı zararı oluşur. Güneş ışınları meyvenin direk güneş ışığı alan bölümlerinde sıcaklık stresine bağlı olarak, çeşitli lekelere, çürümelere ve kurumalara neden olur. Çünkü hava sıcaklığı 35°C olduğu zaman meyve yüzeyindeki sıcaklık 45°C-53°C’lere ulaşır. Antep fıstığı meyvesi üzerindeki güneş yanıklığı kendisini önce kabuk üzerindeki kanverengiye çalan lekelenmeler şeklinde kendini gösterir. Sıcaklıkların sürekli yüksek seyretmesi durumunda, bu lekeler zamanla içe doğru yayılır, meyve olgunlaşma evresinin aşamalarına bağlı olarak, salkımlar tümden kurur, meyvede iç oluşumu gerçekleşmez ya da meyvenin pazar değerini düşüren buruşuk iç oluşumu gözlenir. Antep fıstığı bitkisindeki güneş yanıklığı zararı sadece meyve ile sınırlı olmayıp, sıcaklık
stresinin su stresi ile de birleşmesi durumunda yapraklarda da bronz ve kahverengi renkli lekeler oluşmaya başlar ve yapraklarda kavruk bir görünüm gözlemlenir. Güneş yanıklığının oluşturduğu bu yaralar bakteriyel ve mantari hastalıklar içinde davetiye çıkarır. Birçok mantar bu yaralardan içeri girerek gelişmeye başlar ve zararın boyutları daha da artar. Antep fıstığındaki güneş yanığı zararı yetiştirilen bölge ve hava koşulları durumuna bağlı olarak %30-%40’ları bulabilir. Aşağıdaki resimde güneş yanıkılığının çeşitli zararları görülmektedir.
Özelikle yazın en sıcak günlerinde saat 11.00-16.00 arası meyve yüzey sıcaklığının en fazla arttığı zamanlardır.
Bu yüzden antep fıstığı bitkisinde güneş yanıklığı mücadelesinde, mevsime göre hava durumu iyi takip edilmeli
ve güneş yanıklığı zararını artıran aşırı budamadan kaçınılmalı ve mümkünse sulama yapılmalıdır.
Güneş yanıklığı zararına karşı önlem olarak, büyüme sezonunun daha ilk evrelerinde meyveler daha mercimek büyüklüğünde iken, yapılacak Sun Shield uygulaması, bitki yüzeyinde ince beyaz bir film tabakası oluşturarak, meyve yüzey sıcaklığını düşürmenin yanında, aniden bastıran sıcakların neden olabileceği meyve dökülmesini
de önler.
Hem maliyeti düşük hem de sıradan ilaçlama ekipmanları ile uygulanabilecek bu yöntem, ucuz ve etkili bir
çözüm yöntemi olması yanında bazı zararlılara karşıda kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. Bitki yüzeyini kaplayan mikron büyüklüğündeki beyaz parçacıkların her biri yansıtıcı bir ayna gibi davranıp bitkilerinizi güneşin zararlı ışınlarından korur.
Bu türden bir uygulama yapılmış meyve üzerinde meyve yüzey sıcaklığı yaklaşık 4°C – 8°C arası düşmektedir.
Sun Shield uygulanmış ağaçlarda %20-30 oranında daha iri meyve elde edilir, antep fıstığının meyve iç kalitesi yükselir ve daha dolgun iç elde edilir. Aşağıdaki SunShield uygulanmış antep fıstığı resimleri görülmektedir.
Kaolin kilinin koruyuculuğu sadece güneşin kavurucu ve yakıcı etkisiyle sınırlı olmayıp, antep fıstığı iç kurdu (Megastigmuspistaciae) türünden zararlıların verdiği zararlar kaolin kili sayesinde önemli oranda düşmektedir. Kaolinin kili bu türden zararlılara kaçırıcı ve uzaklaştırıcı etkide bulunarak bunların meyve üzerine yumurta bırakmasını engellemektedir.

Uygulamada Dikkat Edilecek Noktalar

Follow by Email
Facebook
Pinterest
LinkedIn
Instagram